Przenikanie wnętrza i zewnętrza
Charakterystyczną cechą stylu śródziemnomorskiego są także przestronne, zacienione tarasy. To tu toczy się duża część życia – to zewnętrzne pokoje, z kominkami, wygodnymi rozłożystymi sofami i fotelami, dużymi stołami i krzesłami mogącymi pomieścić wielu domowników i gości. Tym, co nas szczególnie pociąga w stylu śródziemnomorskim jest właśnie skojarzenie z codziennym życiem na południu Europy, pełnym relaksu i rodzinnej atmosfery.
Meble i wyposażenie
Jak wspomniano już wyżej, podstawową cechą wnętrz śródziemnomorskich są ściany o wyraźnej fakturze, jasne lub drewniane stropy z widocznymi masywnymi belkami, piękne, drewniane drzwi oraz posadzki z terakoty lub kamienia. Meble muszą koniecznie być z naturalnego drewna, w zależności od przyjętej stylistyki – bogato rzeźbione, lub surowe i proste. To też mozaiki na ścianach i podłodze, w żywych barwach lub naturalnych kolorach kamienia, piękna ceramika włoska, hiszpańska, portugalska, turecka czy marokańska. Ale również orientalne akcenty: chińskie wazy, wschodnie ręcznie tkane dywany, narzuty i poduszki, eleganckie miedziane lub mosiężne lampy, luksusowe obicia ręcznie wykonywanych mebli. Często stosowane są jako elementy wystroju antyki, albo meble i wyposażenie stylizowane na antyczne.
Sufit, ściany i podłoga
Sufit powinien znajdować się wysoko, a jego optymalnym kolorem jest matowy beż, piaskowy lub mleczny biały odcień. Idealnie jest, gdy pod sufitem znajdują się masywne, drewniane belki. Dla domów południowej Europy nie są typowe tapety ani okładziny ścian, używa się przeważnie fakturowanego tynku i maluje go w jasnym kolorze. Zasłony zazwyczaj są z cienkich, lekkich naturalnych materiałów, co łagodzi efekt surowości naturalnych materiałów mebli i podłóg. Może także pojawić się lekki wzór, natomiast nie są stosowane ciężkie draperie z lambrekinami. Dobrym wyborem będą kute karnisze. Posadzki w stylu śródziemnomorskim bardzo często wykonywane są z płytek ceramicznych, terakoty lub kamienia, można też ewentualnie użyć drewnianych desek.
Tradycja, kolorystyka i materiał
Styl śródziemnomorski wywodzi się z basenu Morza Śródziemnego, obejmuje swoim zasięgiem nie tylko południe Europy, ale też zachodnią część Azji oraz Północną Afrykę. Chociaż każdy z tych rejonów posiada swój odrębny charakter, jednakże stylistyka obszarów otaczających basen Morza Śródziemnego ma pewne cechy wspólne, które rozpowszechniły się w wielu krajach. Zarówno wodna paleta kolorystyczna przywołująca skojarzenia z wyspami Grecji, jak też jaskrawe barwy mozaik i porcelany z Maroka, posiadają wbrew pozorom wspólne cechy. Styl śródziemnomorski jest przesycony wrażeniem ciepła oraz odwołań do tradycji. Ogólnie rzecz biorąc, kolorystyka stosowana w stylu śródziemnomorskim jest inspirowana słońcem: jest to klucz do odtworzenia tego stylu w naszym mieszkaniu czy domu, poprzez odpowiedni dobór kolorów na ściany, posadzki, meble i tkaniny. Niewątpliwie należy kierować się odcieniami koloru niebieskiego: błękitem, odcieniami turkusu, szmaragdu i kobaltu, przepychem barw obficie kwitnących kwiatów, ciepłym kolorem piasku, odcieniami terakoty, oliwki, czerwieni i głębokiej żółci – „słonecznych” kolorów.
Styl na lata
Dom i wnętrze w stylu śródziemnomorskim charakteryzuje się elegancką prostotą i nieprzemijającą urodą. Styl ten łączy światło i ciepłe tony oraz szerokie zastosowanie naturalnych materiałów, takich jak: kamień, drewno, ceramika oraz naturalne tkaniny. Nie poddaje się chwilowym modom i trendom oraz nie wymaga ciągłych zmian. Dzięki temu wnętrza te nie zmieniają się drastycznie, ale przechodzą renowacje i modernizacje, to samo dotyczy elementów wyposażenia, których nie wyrzucamy, tylko poddajemy renowacji. Można więc z całą pewnością stwierdzić, że jest to styl na lata. Przede wszystkim daje wrażenie swobody i relaksu, nie wymusza na nas martwienia się każdą ewentualną drobną niedoskonałością w materiale czy wyposażeniu. Można wręcz powiedzieć, że niedoskonałość jest charakterystyczną cechą i atutem, naturalne zużycie materiałów i bogactwo niedoskonałych, wykonanych ludzką ręką faktur tynku czy farby wzbogaca światłocień i sprawia, że powierzchnie nie są „martwe”, a używane przez wiele lat przedmioty nabierają naturalnej patyny. Naturalne materiały, słoneczne odcienie, bogactwo zieleni oraz przenikanie się wnętrza z zewnętrzem nie wychodzą nigdy z mody. Styl śródziemnomorski sprawdzi się doskonale zarówno w projektach domów, jak i wnętrzach mieszkań, dając nam wiele radości na co dzień.