Sercem włoskiego domu jest niewątpliwie kuchnia. To miejsce o wielu funkcjach, które nie są ograniczone jedynie do przygotowywania i spożywania posiłków - tutaj toczy się życie codzienne najbliższej rodziny, mają miejsca ważne wydarzenia i świąteczne spotkania w gronie krewnych i przyjaciół. Jak ta rola kuchni przekłada się na projektowanie wnętrza domu? Możemy wstawić do kuchni sofę i niewielki stół, aby mogli tam przysiąść inni członkowie rodziny lub przyjaciele. Jadalnia może stanowić zarówno niewielki kącik w kuchni, aneks pokoju dziennego, lub całkiem odrębne pomieszczenie. W każdym z tych przypadków jadalnia musi być wyjątkowym miejscem w domu. Stół powinien być okryty wysokiej jakości obrusem, a na nim ustawiona waza ze świeżymi kwiatami. Z kolei nakrycia nie powinny być zbyt rzucające się w oczy, aby nie dominować nad serwowanymi potrawami.
czytaj całośćKochani, idzie NOWE czytaj całość
Za każdym razem pisząc o krajach Basenu Morza Śródziemnego jestem w ogromnym kłopocie, a “problemem” jest ich bogactwo kulturowe. Trudno jest wyselekcjonować najważniejsze cechy charakterystyczne stylu śródziemnomorskiego w poszczególnych krajach i opisać je w tak krótkich artykułach blogowych. Wszystkie z opisywanych krajów wniosły do historii cywilizacji nieprzemijające wartości, z których wiele weszlo na stałe do kanonu kultury europejskiej, zrastając się ze specyfiką poszczególnych narodów naszego kontynentu w nierozerwalny sposób. Takim krajem oczywiście są także Włochy, które od stuleci stanowią kolebkę stylów w architekturze i trendów we wzornictwie, kojarząc się nieodmienne z wyrafinowanym gustem i ogromnym bogactwem dziedzictwa kulturowego. Wiele osób myśląc o wybitnych projektantach i stylistach nieodmiennie kojarzy ich ze stylem włoskim. Styl włoski we wnętrzach cechuje wyrafinowanie i prostota zarazem, osiągana pozornie bez wysiłku.
czytaj całośćDzisiaj kolejne porady, jak uzyskać grecki wystrój domu lub mieszkania przy zastosowaniu różnego rodzaju elementów dekoracji wnętrz. Będzie dalej o tkaninach, które pełnią wiele różnorodnych funkcji, o ceramice, matach, umeblowaniu i tarasach. Pamiętajmy przy tym, że traktujemy styl śródziemnomorski jako inspirację, a nie źródło wzorów do kopiowania. Tego typu zabiegi byłyby nieautentyczne, prowadząc do wypaczonych lub sztucznych w odbiorze rozwiązań. Chodzi o to, aby odnaleźć głęboko zakodowane, ponadczasowe wartości i zdolność do wywoływania określonych odczuć i wrażeń. Ponadto adaptowany styl zawsze ulegnie modyfikacjom dostosowującym go do lokalnych warunków.
czytaj całośćStyl śródziemnomorski cieszy się na świecie niesłabnącą popularnością wśród projektantów wnętrz i użytkowników. Jeśli mówimy o stylu śródziemnomorskim w aranżacji mieszkań i domów, mamy na myśli przede wszystkim przykłady z krajów południowej Europy, położonych nad Morzem Śródziemnym – Grecji, Włoch, Południowej Francji i Hiszpanii. Musimy jednak pamiętać, że basen śródziemnomorski otoczony jest przez 21 krajów, leżących nie tylko w południowej Europie, ale też w Północnej Afryce i Azji Mniejszej. Wpływy stylu śródziemnomorskiego spotkamy zarówno w Turcji, Izraelu, jak i krajach Maghrebu: Maroku, Algierii i Tunezji. Portugalia co prawda nie leży nad Morzem Śródziemnym, jednak także w tym kraju spotkamy wnętrza o cechach omawianego stylu. Wynika to z wielowiekowych związków krajów położonych w tym regionie, wymiany myśli i przepływu inspiracji, bazujących na wspólnym odniesieniu do klimatu, cech środowiska przyrodniczego i bliskości Morza Śródziemnego. Pomimo to, że styl śródziemnomorski wyróżniają liczne cechy wspólne, każdy z wymienionych krajów wytworzył odrębne jego wariacje, w oparciu o lokalną tożsamość kulturową. Co więcej, nawet w ramach jednego kraju spotykamy różne odmiany tego stylu.
czytaj całośćJesień meteorologiczna przyszła w tym roku już w pierwszym dniu września, nagle odcinając nas od letnich upałów i nastrojów. Zanim jeszcze nastały krótsze dni i szybciej nadchodzące wieczory, już spadły temperatury w dzień i w nocy, a deszcz bardziej zachęcił nas do pozostania w domu. Wieczory zaczęły nieco dokuczać chłodem, nęcąc do ukrycia się pod kocem z kubkiem gorącej kawy czy herbaty.
czytaj całośćDhurrie (a także: dhurri, durrie, durry czy dari) to określenie używane w Indiach i Pakistanie dla ręcznie płasko tkanych dywanów i chodników. Dhurrie są tworzone z różnego rodzaju materiałów: wełny, bawełny, juty i jedwabiu, a także z mieszanek tych włókien. Wzory dhurrie są różnorodne, w zależności od miejsca pochodzenia. Często spotykane są dywany etno tkane na płasko w wielokolorowe pasy lub geometryczne wzory. Dhurrie powstają na poziomych krosnach i są tkane przez jednego lub dwójkę tkaczy. Maksymalna szerokość dhurrie to 24 cale.
czytaj całośćDywany ręcznie tkane powstawały w krajach Bliskiego i Dalekiego Wschodu już ponad 2 000 lat temu. Koczownicze plemiona Centralnej Azji używały ich jako podłogi namiotu o walorach estetycznych i praktycznych: chroniły one przed chłodem, ozdabiały wnętrze i nadawały mu domowy charakter. We wnętrzach domów zaczęto także używać ich jako dekorację ścian, a wzory i ornamenty stawały się coraz bardziej skomplikowane i urozmaicone. Dywany najczęściej wyrabiano z wełny, bawełny i jedwabiu. Stosowano także dla tych tkanych na specjalne okazje nici srebrne i złote, wykonane z tych szlachetnych kruszców.
czytaj całośćStyl śródziemnomorski cechuje przede wszystkim niewymuszony urok i prostota, a także atmosfera niespiesznego trybu życia. Odzwierciedla się ona w odpowiednim doborze materiałów i elementów wyposażenia wnętrz oraz ich aranżacji.
czytaj całośćTaras to szczególne miejsce w domu śródziemnomorskim. Można powiedzieć, że stanowi naturalną kontynuację salonu i strefę, w której często zaciera się granica pomiędzy wnętrzem i zewnętrzem.
czytaj całośćPokój dzienny w mieszkaniu, czy salon w domu jednorodzinnym, nabierze wyjątkowej urody i elegancji dzięki urządzeniu w stylu śródziemnomorskim. Wnętrza śródziemnomorskie są tak zróżnicowane, że każdy znajdzie w nich coś dla siebie
czytaj całośćTakże w łazience w stylu śródziemnomorskim królują naturalne materiały – od materiałów wykończeniowych po akcesoria kąpielowe. We wnętrzu łazienki w tym stylu powinny znaleźć się lustra w antycznej oprawie, ceramiczne elementy wyposażenia i eleganckie lampy.
czytaj całośćKuchnia w stylu śródziemnomorskim to miejsce szczególne: pełni ona jeszcze bardziej rolę „serca domu”, niż w jakimkolwiek innym stylu inspirującym urządzanie wnętrz. To kwintesencja wygody, gościnności oraz tradycji wspólnych spotkań przy stole.
czytaj całośćCharakterystyczną cechą stylu śródziemnomorskiego są także przestronne, zacienione tarasy. To tu toczy się duża część życia – to zewnętrzne pokoje, z kominkami, wygodnymi rozłożystymi sofami i fotelami, dużymi stołami i krzesłami mogącymi pomieścić wielu domowników i gości. Tym, co nas szczególnie pociąga w stylu śródziemnomorskim jest właśnie skojarzenie z codziennym życiem na południu Europy, pełnym relaksu i rodzinnej atmosfery.
czytaj całość