Serce domu
Kuchnia w stylu śródziemnomorskim to miejsce szczególne: pełni ona jeszcze bardziej rolę „serca domu”, niż w jakimkolwiek innym stylu inspirującym urządzanie wnętrz. To kwintesencja wygody, gościnności oraz tradycji wspólnych spotkań przy stole. Jedzenie jest tu sztuką życia i świątecznym wydarzeniem, a potrawy kuchni francuskiej, włoskiej, czy marokańskiej, słyną na całym świecie. Kuchnia śródziemnomorska oferuje wszystkie możliwe udogodnienia, aby gotowanie i wspólne spożywanie posiłków było wyjątkowe.
Kuchnia w stylu śródziemnomorskim zwykle posiada dużą przestrzeń jadalni. Znajdzie tu swoje miejsce przede wszystkim stół, z miejscami dla co najmniej 4 lub 6 osób. Część kuchenna i jadalniana mogą być oddzielone przez „wyspę”, barowy blat lub szafkę kredensową o wysokości blatu kuchennego.
Ściany, sufit i podłoga
Ściany zazwyczaj mają ciepłe barwy słońca i piasku. Pasy ścian nad blatem kuchennym wykłada się niewielkimi płytkami ceramicznymi, czasem w formie mozaiki, lub płytkami z kamienia naturalnego, na przykład trawertynu lub piaskowca. Ciepłe kolory dodają wrażenia ciepła i przytulności nawet w zimowe dni. W kuchni śródziemnomorskiej nie stosuje się raczej na ścianach tapet czy paneli. Typowym elementem dekoracji stropu także w kuchni są drewniane belki, zazwyczaj w kolorze ciemnego brązu. Doskonale nadają się one dla przestronnej kuchni lub kuchni z jadalnią w domu jednorodzinnym. W mieszkaniu raczej stosuje się malowanie sufitu w kolorze bieli lub jasnego beżu. Podłogę najczęściej tworzą ceramiczne płytki, terakota lub płyty kamienne. Aby nadać wrażenia ciepła podłogom, używa się mat, dywanów lub chodników. Podłogi czasem są także drewniane, w stylu rustykalnym, z prostych desek.
Szafki, blat i półki
Szafki kuchenne pod blatem wykonane są często z naturalnego drewna. W kuchniach południowej Francji, Hiszpanii czy Włoch często spotkamy też szafki murowane, obłożone glazurą lub mozaiką ceramiczną, a także blaty kuchenne wykonywane z kafli ceramicznych. W murowanych szafkach często pojawiają się żaluzjowe, drewniane drzwiczki. Blaty kuchenne wykonuje się także z naturalnego kamienia – zazwyczaj marmuru lub trawertynu. Krzesła mogą być zarówno drewniane, rustykalne, klasyczne lub eklektyczne. Ale można też zastosować krzesła o eleganckiej metalowej konstrukcji, a w ostatnich latach łączy się nawet zupełnie nowoczesne w formie hokery i stołki z tworzywa sztucznego i stali z meblami tradycyjnymi z drewna.
Górne szafki kuchenne często zastępowane są półkami, na których ustawia się ceramikę śródziemnomorską w żywych kolorach, piękne dekoracyjne talerze, rzeźby, a nawet malarstwo czy miedziane naczynia.
Wyposażenie i armatura
Charakterystycznym elementem kuchni śródziemnomorskiej jest ceramiczny zlew, przeważnie w kolorze białym, często zamontowany poniżej poziomu blatu, z widoczną frontową ścianką. Wyróżnikiem są też masywne okapy kuchenne o rustykalnej formie, łączące się nieraz z bocznymi górnymi szafkami i oparte na podporach kamiennych. Sama przestrzeń do gotowania jest też zazwyczaj przestronna, z dużą wielopalnikową kuchnią gazową lub elektryczną i dwoma piekarnikami. Nad kuchnią na ścianie pod okapem nieraz pojawia się ozdobna mozaika ceramiczna, albo ułożone w interesujący wzór ręcznie robione kafelki. Element taki jest szczególnie często spotykany w stylu hiszpańskim i toskańskim. Armatura zlewu oraz pokrętła kuchenek, relingi i uchwyty szafek są zazwyczaj w kolorze postarzanego mosiądzu, często w stylu klasycznym.
Dekoracje
Szczególnym wyróżnikiem kuchni utrzymanej w stylu śródziemnomorskim są przedmioty dekoracyjne, które nie kojarzą się na zazwyczaj z kuchnią. Jak już wspomniano wyżej, są to na przykład obrazy, które mogą znaleźć się nawet na szerokim kuchennym okapie, rzeźby, ozdobne ceramiczne talerze – włoskie, portugalskie, hiszpańskie lub marokańskie, misy, dzbany i wazony. Nad kuchnią na relingu mogą wisieć też miedziane naczynia, a na półkach stać miedziane misy i talerze. Dywany, chodniki czy maty znajdują się często nie tylko w części jadalnej, ale też w samej kuchni, w sąsiedztwie kuchenki lub zlewu. Lampy to zazwyczaj kute lub mosiężne żyrandole, a także lampy stojące na sąsiadującej ze stołem jadalnym szafce czy komodzie.