100,0% kupujących poleca tego sprzedawcę

Polecam44Nie polecam0

Zgodność z opisem
5
Koszt wysyłki
Obsługa kupującego
5

DARMOWA WYSYŁKA OD 300 ZŁ    |    ZWROT DO 14 DNI    |     DYWANY -70% !

Taras w stylu śródziemnomorskim

Taras w stylu śródziemnomorskim

Przenikanie wnętrza i zewnętrza

Taras to szczególne miejsce w domu śródziemnomorskim. Można powiedzieć, że stanowi naturalną kontynuację salonu i strefę, w której często zaciera się granica pomiędzy wnętrzem i zewnętrzem. Tu toczy się duża część życia w ciepłych porach roku – jedzenie przy wspólnym stole, relaks i zabawa, czy nawet popołudniowa drzemka w cieniu. To często też miejsce wieczornego wytchnienia po całodziennym upale przy kominku i kolacji, czy wypoczynku i ochłody przy plusku wody w fontannie. Efekt kontynuacji wnętrza domu na zewnątrz często osiągany jest poprzez zadaszenie strefy tarasu w części lub całości. Może to być zarówno zadaszenie w formie nadwieszenia wyższej kondygnacji budynku, przestrzeni pod połacią dachu lub przez zastosowanie drewnianych pergoli z pnączami lub zacieniającymi matami. Zabieg taki tworzy optyczny „dach” nad częścią otwartą tarasu, jednocześnie dostarczając pożądanego w upalne letnie dni cienia, który przesiewa jednak sporo słońca i światła. Daje to też doskonałe efekty światłocieniowe na posadzce, ścianach i wszystkich sprzętach na tarasie. Kolejnym zabiegiem, który wpływa na zacieranie granic pomiędzy pomieszczeniami a przestrzenią otwartą, jest użycie tych samych lub pokrewnych materiałów posadzki, ścian oraz drewnianych belek – wewnątrz w postaci belek stropowych, na zewnątrz – belek zadaszenia lub pergoli.

 

tarasy w stylu śródziemnomorskim

 

Materiały i wyposażenie

Odczuwanie tarasu jako zewnętrznego, dodatkowego pokoju potęguje też zastosowanie mebli i elementów dekoracyjnych zazwyczaj kojarzonych z wnętrzem domu: tapicerowanych sof, leżanek, foteli, a także licznych poduszek i narzut. W południowym klimacie w zasadzie nie są one narażone na zamoknięcie na deszczu ze względu na znikomą ilość opadów w lecie. Ponadto ochronę zapewnia umieszczenie często tych mebli w zadaszonej części tarasu. Na tarasie niejednokrotnie pojawia się duży zewnętrzny kominek, nieraz z wymurowanym blatem kuchennym oraz miejscem na drewno i przyrządy do grillowania.
Podłoga tarasu może wykonana być z różnych materiałów, chociaż oczywiście i tutaj postawić trzeba na naturalne materiały: kamień, drewno i terakota. Także meble na tarasie wykonane są z trwałych i naturalnych materiałów, jak drewno, rattan lub kute ze stali. Nie stosuje się tworzyw sztucznych. Ciekawym stosowanym elementem są też orientalne i egzotyczne elementy wyposażenia: pufy z liści bananowca, misy i wazony z liści palmy, ceramiczne i kute miedziane siedziska. Obrazu dopełniają wielkie wazony, amfory, rzeźby, ozdobne lampy i świeczniki, mozaiki na ścianach, fontanny oraz zieleń.

 

tarasy w stylu śródziemnomorskim

 

Zieleń

Nie możemy też zapomnieć o bogatej zieleni, która powinna znaleźć się koniecznie na tarasie i w jego bezpośrednim sąsiedztwie. Zarówno zieleń w wielkich glinianych donicach i amforach, jak i pnącza, będą doskonale wpisywały się w klimat stylu śródziemnomorskiego. Charakterystyczne są też formowane w kule bukszpany oraz strzeliste, smukłe cyprysy, które w naszych rodzimych warunkach można zastąpić tujami o wąskim pokroju. Często są one sadzone w bezpośrednim sąsiedztwie elewacji. Bardzo często na elewacjach domów Włoch i południa Francji spotkamy też wisterię, z bogatymi kiściami fioletowych kwiatów. Charakterystycznym dla południowych krajów pięknie kwitnącym krzewem jest także oleander, cieszący oczy bogactwem kwiatów od wiosny do jesieni. No i oczywiście – lawenda, jednoznacznie kojarząca się z południową Francją i rozsiewająca odurzający zapach.

 

tarasy w stylu śródziemnomorskim

 

tarasy w stylu śródziemnomorskim

 

tarasy w stylu śródziemnomorskim

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl