
Kuchnia jako centrum życia domowego
Sercem włoskiego domu jest niewątpliwie kuchnia. To miejsce o wielu funkcjach, które nie są ograniczone jedynie do przygotowywania i spożywania posiłków - tutaj toczy się życie codzienne najbliższej rodziny, mają miejsca ważne wydarzenia i świąteczne spotkania w gronie krewnych i przyjaciół. Jak ta rola kuchni przekłada się na projektowanie wnętrza domu?
Przede wszystkim we włoskiej kuchni musi znaleźć się duży stół jadalny, z wieloma krzesłami - dla dużej rodziny, znajomych i przyjaciół. Jadalnia może stanowić zarówno niewielki kącik w kuchni, aneks pokoju dziennego, lub całkiem odrębne pomieszczenie. W każdym z tych przypadków jadalnia musi być wyjątkowym miejscem w domu.
W dużej kuchni na pewno znajdzie się tzw. wyspa, często z wysokim stołkami lub krzesłami. Blaty kuchenne są najczęściej wykonane z kamienia lub drewna. Jeśli chodzi o kolorystykę mebli, jest duża dowolność - od tradycyjnych, zwieńczonych bogatym gzymsem szafek z ciemnego drewna, poprzez jaśniejsze odcienie brązu, aż do surowego, bielonego drewna, po różnorodne odcienie bieli i beżu, a także, chociaż rzadziej - zieleni i niebieskiego. Zdarzają się także szafki kuchenne w kolorze szarości i bieli.
Najbardziej charakterystycznym elementem włoskiej kuchni jest duży, obudowany okap ponad wielopalnikową kuchenką. We wnęce nad nią, pod okapem, często zamontowany jest centralnie duży dekor z kafli ceramicznych, kamiennych płytek lub miedzi. Ściany są często obłożone płytkami kamiennymi.
Zlew najczęściej występuje w formie wpuszczonej w blat, z widocznym jego frontem. Może być ceramiczny, kamienny lub miedziany. Armatura najczęściej jest tradycyjna w formie, w kolorze patynowanego mosiądzu lub złota.
Miedź występuje w kuchni włoskiej w różnych elementach: naczyniach użytkowych, często wyeksponowanych na otwartych półkach lub ścianach, w postaci elementów ozdobnych - jak dekory ścienne, listwy lub kafle, a także wspomniane wyżej elementy armatury i oświetlenie.
Na blatach ustawione są często elementy nie tylko użytkowe, jak unikatowe okazy porcelany i ceramiki, kwiaty w wazonach, a nawet rzeźby i obrazy.
Włoska kuchnia – cechy charakterystyczne:
- Naturalne materiały: drewno i kamień na podłodze, ścianach i meblach
- Otwarte półki
- Duży, drewniany stół ustawiony na środku kuchni
- Lampa nad strefą jadalną
- Dużo dekoracyjnej ceramiki, waz i obrazów
- Stojaki do prezentacji najpiękniejszych talerzy
Charakterystyczne cechy włoskiej sypialni:
- Pastelowe barwy
- Lekkie zasłony z organzy
- Drewniane podłogi z wełnianym dywanem koło łóżka
- Łóżko na środku pokoju, zwykle z ławą u podstawy i półkami na książki z boku.
Salon w stylu włoskim - cechy charakterystyczne:
- Białe ściany z akcentami oliwkowego, lawendowego, turkusu, terakoty i niebieskiego
- Wiele punktów oświetleniowych - górne, ścienne, podłogowe, stołowe
- Duże, wygodne sofy w centrum pokoju
- Podłogi z kafli ceramicznych wypastowanych na wysoki połysk
- Kominek w ścianie pokoju
- Okna elegancko udekorowane zasłonami z organzy
- Dekoracje: duże rośliny w donicach, rzeźby, ceramika
Włoska łazienka
Włoskie łazienki zwykle są projektowane według specyficznego wzorca. Przede wszystkim należy pamiętać, że dla Włochów łazienka to nie tylko miejsce do kąpieli czy mycia: dla nich jest to też buduar, miejsce do wypoczynku i ubierania się, z fotelami, pufami, toaletką i komodami. Wanna zazwyczaj ustawiona jest w centrum pomieszczenia, podłogi i ściany wyłożone płytkami ceramicznymi lub kamieniem, oświetlenie boczne.