100,0% kupujących poleca tego sprzedawcę

Polecam44Nie polecam0

Zgodność z opisem
5
Koszt wysyłki
Obsługa kupującego
5

DARMOWA WYSYŁKA OD 300 ZŁ    |    ZWROT DO 14 DNI    |     DYWANY -70% !

Trendy w projektowaniu wnętrz 2023

Trendy w projektowaniu wnętrz 2023

Kochani, idzie NOWE 😊 , chociaż często to jednak STARE – w sensie VINTAGE, ANTYKI oraz nawiązania do klasyki i tradycji. To, co odczuwaliśmy od dawna, czyli znużenie identycznością i oschłością nowoczesnych wnętrz, znalazło odzwierciedlenie w trendach stylistycznych na nowy rok2023 i kolejne sezony. Poniżej synteza najważniejszych zmian, informacje zaczerpnęłam z prognoz wiodących blogerów wnętrzarskich:

KOLORYSTYKA – ODCIENIE BRĄZU I CZERWIENI Wracają ciepłe tony - szczególnie odcienie brązu i czerwieni - odnotowuję to z satysfakcją też ze względu na styl śródziemnomorski, w którym takie tonacje na tynkach zewnętrznych i wewnętrznych, a także podłogach są często obecne. Kolory te przede wszystkim nawiązują do odcieni ziemi, co wiąże się z poczuciem bezpieczeństwa i przywiązania. Ale też do karmelu i czekolady, które osłodzą nam domowe chwile i dostarczą endorfin. Odcienie czerwieni to przede wszystkim terakota i wariacje na ten temat. Odchodzą w niebyt jednobarwe, białe wnętrza, jako zbyt oschłe i strerylne. Odcienie brązu pojawiają się we wnetrzach na ścianach, podłogach, elementach z drewna, ale też na obiciach mebli i dodatkach, lampach i dekoracjach.

“ZMIĘKCZANIE” WNĘTRZA ZA POMOCĄ DREWNA Triumfalnie powraca drewno w ciemniejszych, znanych z klasycznych mebli odcieniach - średnich i głębokich tonacjach mahoniu i orzecha. To mnie też bardzo cieszy, ponieważ - nawet zupełnie ostatnio - zastanawiałam nad trwałością, w sensie dbania o nie, tych niewykończonych, surowych mebli drewnianych. A antyki odarte z głębokich odcieni nie miały zdecydowanie swojego uroku.... Drewno pojawia się we wnętrzach także w postaci boazerii na ścianach i drewnianych stropów.

ANTYKI i VINTAGE Ten trend obecny jest już od jakiegoś czasu, ze względu na aspekty proekologiczne długotrwałego użytkowania przedmiotów, szczególnie tych wysokiej jakości, wykonanych z naturalnych materiałów. Teraz jednak takie podejście stać się ma jeszcze bardziej powszechne i dotyczyć nie tylko osób najbardziej zainteresowanych designem. Od naszego budżetu i upodobań zależy oczywiście, czy będą to antyczne meble, dekoracje i ozdoby, czy tzw. rzeczy z drugiej ręki, upolowane na targu starci lub u internetowych sprzedawców. Wiek tych przedmiotów jest również kwestią naszych upodobań i zasobności portfela – oprócz antyków, zainteresowaniem cieszą się też meble i dodatki z lat 70tych i 80tych XX wieku.

SZKŁO DEKORACYJNE - KOLOROWE Szkło w tym roku – czy jako dekoracja wnętrz, użytkowe, czy elementy witraży i ścian - jest kolorowe. Tego już nie widzieliśmy od dawna - wracają nawet kolorowe szybki w drzwiach wewnętrznych, witrażowe okna i drzwi, ścianki dzielące wnętrze z kolorowego szkła, a także przegrody i szyby w szafkach kuchennych z ryflowanego szkła białego. Szkło użytkowe to przede wszystkim jednobarwne, reliefowane szkło użytkowe z okresu modernizmu, w odcieniach złamanego róźu czy zieleni.

 

TRADYCJA I NOSTALGIA Bardziej tradycyjne: kształty, materiały, wzory. W związku z tym, ten trend wpływa na cały projekt wnętrza i odbiór każdego jego elementu. Pojawiają się belkowane stropy, a nawet stropy z medalionami czy kasetonami. Meble, jak już wspomniano, klasyczne lub vintage, czasem w postaci tzw. reinterpretacji klasyki i łączenia starego z nowym. Kolejny powód do radości dla mnie, jako wielbicielki i propagatorki stylu środziemnomorskiego - jako, że ten właśnie styl jako bazę traktuje nawiązania do tradycji i klasyki, a także łączenie elementów współczesnych z antycznymi. Ukłon w stronę tradycji to także klasyczne wzory kwiatowe tapet lub tkanin na ścianach, bordiury, zdobione złote ramy i lustra, stare obrazy, piękne stare przedmioty dekoracyjne, wywołujące odczucia ciepła i nostalgii. Widoczny jest też zwrot raczej do dodawania elementów we wnętrzach, niż ich odejmowania. Nikt nie chce już mieszkać w sterylnym pudełku!

 

ŁUKI Od kilku lat łuki zaczęly już się przewijać w trendach wnętrzarskich, obecnie jest ich jeszcze więcej, w różnej formie - oprócz bardzo geometrycznej formy półkola, do bardziej łagodnych kształtów niskich łuków. Formy te także mają na celu neutralizację wrażenia “pudełkowości” i sztywności wnętrz. Używane są nie tylko jako obramienia otworów drzwiowych i okiennych, ale także jako przejścia pomiędzy pomieszczeniami, o większej rozpiętości. Miękkie formy pojawiają się też w wykończeniach mebli, schodów i balustrad. Łuki to kolejny element wnętrzarski nawiązujący do tradycji stylu śródziemnomorskiego, w postaci różnych w formie, w zależności od kraju i regionu, zwieńczeń drzwi i okien.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl