Za każdym razem pisząc o krajach Basenu Morza Śródziemnego jestem w ogromnym kłopocie, a “problemem” jest ich bogactwo kulturowe. Trudno jest wyselekcjonować najważniejsze cechy charakterystyczne stylu śródziemnomorskiego w poszczególnych krajach i opisać je w tak krótkich artykułach blogowych. Wszystkie z opisywanych krajów wniosły do historii cywilizacji nieprzemijające wartości, z których wiele weszło na stałe do kanonu kultury europejskiej, zrastając się ze specyfiką poszczególnych narodów naszego kontynentu w nierozerwalny sposób.
Takim krajem oczywiście są także Włochy, które od stuleci stanowią kolebkę stylów w architekturze i trendów we wzornictwie, kojarząc się nieodmienne z wyrafinowanym gustem i ogromnym bogactwem dziedzictwa kulturowego. Wiele osób myśląc o wybitnych projektantach i stylistach nieodmiennie kojarzy ich ze stylem włoskim. Styl włoski we wnętrzach cechuje wyrafinowanie i prostota zarazem, osiągana pozornie bez wysiłku. W rzeczywistości nie jest to łatwe do naśladowania - przede wszystkim chodzi o właściwe łączenie odcieni, faktur i wyrazistych, designerskich przedmiotów. Wydają się one być umieszczone w niewymuszony sposób, tworząc nowoczesne i przestronne wnętrza, z ukłonem w stronę klasycznej elegancji.
Kilka słów o historii
Włochy na całym świecie słyną z wyjątkowo dobrego gustu - zarówno w zakresie kuchni, ubrania, galanterii i dodatków, jak i samochodów. Wzornictwo włoskie jest uznawane za wiodące na świecie, także w zakresie projektowania wnętrz. Już w czasach rzymskich jednym z ulubionych zajęć mieszkańców Imperium było upiększanie domów. Estetyka szła zawsze w parze z funkcjonalnością i wygodą, przez co rzymskie domy nie tylko zachwycały elegancją i detalem architektonicznym, ale też imponowały trwałością i jakością zastosowanych materiałów i wyposażenia.
W czasach współczesnych we włoskich wnętrzach zaobserwujemy te same trendy, które są obecne w ich projektowaniu na całym świecie. Należy jednak zauważyć, że nawet minimalizm w wydaniu włoskim nie jest tak surowy, jak w Japonii czy krajach skandynawskich, ponieważ nadają mu finezji echa klasycznej tradycji.
Jak wprowadzić włoskie akcenty do naszych wnętrz?
Światowa fascynacja stylem włoskim sięga epoki renesansu, kiedy podróżnicy z różnych stron świata opisywali niesamowite budynki, sztukę i modę, które spotkali w XV-wiecznej Florencji, Wenecji, Rzymie czy Mediolanie. Do czasów współczesnych podziwiamy historyczne dziedzictwo Włoch, ale też nowoczesne wzornictwo, wywodzące się z drugiej połowy XX wieku. Obecnie oba trendy – klasyczny i nowoczesny - często są łączone. W praktyce oznacza to, że można zestawić obok siebie minimalistyczną sofę z połowy ubiegłego stulecia z kilkoma bogato zdobionymi, barokowymi dodatkami, tworząc luksusowy w odbiorze kontrast.
To właśnie kwintesencja stylu włoskiego we wnętrzach: klasyczny, doskonały gust, minimalizm oraz najwyższej jakości, luksusowe przedmioty. Najlepszym sposobem, aby rzeczywiście osiągnąć zamierzony efekt, jest odpowiedź na pytanie, czy faktycznie ten przedmiot pasuje do naszego wnętrza, czy opowiada jakąś szczególną historię, i przede wszystkim – czy rzeczywiście jesteśmy zakochani w tym przedmiocie? Jeśli odpowiedź na te wszystkie pytania nie jest na sto procent przekonująco pozytywna, wówczas nie są to odpowiednie przedmioty do naszego wnętrza! Tak, jak wspomniałam - wnętrze włoskie to przede wszystkim minimalizm, ale i luksusowe, wyjątkowe przedmioty w wysublimowanym stylu. Lepiej zatem wyposażać stopniowo swój dom w te unikatowe egzemplarze, wypełniając z biegiem czasu każdy jego zakątek w element o wyjątkowej wartości i urodzie. Ta zasada jest w doskonałej harmonii ze współczesnym dążeniem do rozważnego kupowania i nie zaśmiecania środowiska niepotrzebnymi produktami.
Jeśli chodzi o luksusowe przedmioty, wystarczy też mieć artystyczne wyczucie, aby przy niższym budźecie “upolować” coś wyjątkowego z drugiej ręki. Należy przede wszystkim unikać też wszystkich przedmiotów, które są “nowobogackie”, tanie i byle jakie.
Poniżej kilka podstawowych wskazówek ułatwiających osiągnięcie tego rezultatu i uzyskanie stylu włoskiego w swoim domu.
Łączenie starego z nowym
Jako pierwszą, bardzo charakterystyczną cechę stylu włoskiego można wskazać łączenie elementów współczesnych i historycznych. Włosi są mistrzami we wprowadzaniu nowoczesnych mebli i wyposażenia do historycznych budynków i zabytkowych wnętrz. Większość z nas mieszka jednak we nowoczesnych domach i mieszkaniach, co zatem możemy zrobić w takim przypadku? Dobrym rozwiązaniem będzie uzyskanie efektu łączenia współczesności i historii poprzez wprowadzenie pojedynczych antycznych mebli i elementów dekoracji do nowoczesnego wnętrza. Tego typu aranżacje są ostatnio często obecne w przykładowych realizacjach w popularnych magazynach wnętrzarskich. Wyraźnie coraz bardziej odczuwana jest w społeczeństwach potrzeba odwołań do przeszłości na co dzień, w sytuacji, kiedy współczesność jest tak niestabilna i nieprzewidywalna. W przypadku Polski dodatkowym aspektem jest utrata dorobku poprzednich pokoleń kojarzonego z historią rodzinną w wyniku wojen w XX wieku.
Otwarty plan wnętrza
Otwarty plan strefy dziennej to kolejna cecha charakterystyczna stylu włoskiego. Dotyczy to przede wszystkim połączenia pokoju dziennego i kuchni ze strefą jadalną, co jest szczególnie istotne w przypadku niewielkich powierzchniowo mieszkań włoskich - otwarta przestrzeń pomieszczeń tworzy wrażenie większej przestronności.
Kamień i terakota
Różnorodne zastosowanie wyrobów z kamienia i ceramiki budowlanej stanowi bardzo istotny aspekt projektowania wnętrz w stylu włoskim. Zaczynając od kamiennych lub terakotowych posadzek, aż po marmurowe blaty kuchenne. Kamień stosowany jest także na ścianach i w elementach ozdobnych, a nawet jako okładzina drzwi, obudowa kominka lub dekoracje. Terakota jest we Włoszech bardzo popularna. Początkowo zaczęto ją stostować w regionie Toskanii, skąd rozprzestrzeniła się na pozostałe części kraju. Miłość Włochów do terakoty przejawia się nie tylko w wykorzystaniu donic i płytek z terakoty – różnego rodzaju odcienie terakoty są obecne w budynkach o rustykalnym charakterze w kolorze ścian, materiałów i innych elementów wyposażenia.
Kolorystyka
Włoscy projektanci wnętrz preferują czystą, współczesną paletę kolorów, a kolor biały jest zazwyczaj powszechnie stosowany na ścianach. W bardziej klasycznych wnętrzach, ściany malowane są w kolorze kremowym, beżowym i odcieniu kości słoniowej oraz piasku, w połączeniu z akcentami w barwach oliwki, terakoty, błękitu i lawendy.
Włosi bardzo cenią sobie doskonałej jakości, tradycyjne perskie dywany, w kolorach pasujących do akcentów kolorystycznych zastosowanych we wnętrzu. Jeśli chodzi o tkaniny, to spotkamy także inne wysokiej jakości materiały, jak organza, skóra i aksamit.
Unikatowe meble
Tak, jak w większości włoskich przedmiotów, także meble łączą w sobie piękno i funkcję. Ich wzornictwo łączy często wyrafinowaną prostotę z elegancją, jednocześnie pod względem funkcji służąc wielorakim potrzebom – jak fotele z wbudowanymi schowkami do przechowywania w podłokietnikach, czy sofy z ukrytymi pojemnikami w ich podstawie. Tradycyjnie, włoskie meble charakteryzowały się konstrukcją z drewna barwionego w ciemnych kolorach (szczególnie popularnym drewnem jest dąb i sosna), z frontami dekorowanymi reliefami oraz kutymi uchwytami. W meblach tapicerowanych łatwo zauważyć relację pomiędzy kolorem i strukturą materiału - podczas, gdy ciepłe odcienie były stosowane dla miękkich tkanin, podczas gdy chłodniejsze barwy odpowiednio dla ciężkich materiałów, jak skóra.
Oświetlenie
Oświetlenie przede wszystkim powinno odpowiadać stylowi wnętrza: wielkie, majestatyczne żyrandole są stosowane w wysokich apartamentach kamienic, podczas gdy wiele lamp podłogowych i stołowych jest rozrzuconych w różnych miejscach wnętrza dla stworzenia rozproszonego, ciepłego światła.
Stylowe dodatki
Tak, jak w przypadku mody odzieżowej, stylowe, designerskie dodatki od znanych projektantów są bardzo drogie, ale Włosi często starają się wyposażyć swoje domy w pojedyncze, bardzo luksusowe produkty od znanych marek. Charakteryzują się one wybitnym wzornictwem i doskonałymi jakościowo materiałami, znacząco podnosząc nie tylko estetykę wnętrza, ale też jego prestiż.