Dzisiaj kolejne porady, jak uzyskać grecki wystrój domu lub mieszkania przy zastosowaniu różnego rodzaju elementów dekoracji wnętrz. Będzie dalej o tkaninach, które pełnią wiele różnorodnych funkcji, o ceramice, matach, umeblowaniu i tarasach. Pamiętajmy przy tym, że traktujemy styl śródziemnomorski jako inspirację, a nie źródło wzorów do kopiowania. Tego typu zabiegi byłyby nieautentyczne, prowadząc do wypaczonych lub sztucznych w odbiorze rozwiązań. Chodzi o to, aby odnaleźć głęboko zakodowane, ponadczasowe wartości i zdolność do wywoływania określonych odczuć i wrażeń. Ponadto adaptowany styl zawsze ulegnie modyfikacjom dostosowującym go do lokalnych warunków.
Chodniki, nie dywany
Jeśli chodzi o tkaniny, poza wymienionymi w poprzednim blogu lekkimi, zwiewnymi zasłonami z batystu lub jedwabiu oraz dodatkami z tkanin w typie adamaszku, do stylu greckiego będą pasowały świetnie także inne naturalne materiały, jak: wełna, len, jedwab czy skóra. Na ścianach, dla złagodzenia efektu surowych lub bielonych cegieł możemy zastosować zawieszane tkaniny, na przykład dhurrie, Suzani lub kilimy. Ten sposób dekorowania wnętrza, przy użyciu tkanin na ścianach, ciągle jest niedoceniany i mało rozpowszechniony w Polsce, a przynosi rewelacyjne efekty. Tkanina na ścianie może z powodzeniem zastąpić obraz, poza walorami estetycznymi wnosząc także wrażenie przytulności i wygłuszając wnętrze. Dywany z wełny nie są typowe dla greckich wnętrz. Zakrywałyby one zimne, kamienne lub ceramiczne posadzki, które przynoszą uczucie ulgi w gorące dni. Aby jednak dodać przytulności wnętrzom, szczególnie w zimnych porach roku i naszym rodzimym chłodniejszym klimacie, możemy zastosować pasujące do tego stylu rustykalne chodniki i kilimy, we wzory geometryczne lub paski. Jeśli chodzi o kolorystykę, to oczywiście najbardziej typowe będą te w odcieniach błękitu łączonego z bielą. Jednak możemy wprowadzić też inne kolory, nawiązujące do barw greckiej roślinności i kwiatów: zieleń, purpurę i fiolet oraz odcienie czerwieni.
Fot. Cottonbro/Pexels
Niewielkie akcenty kolorystyczne: maty na stół
Jak wiadomo, we wnętrzu atmosferę tworzą drobne detale. Ceramika, szkło, poduszki dekoracyjne, ale też maty z naturalnych tkanin lub z liści palmy, ręcznie wyplatane w przepiękne wzory. To właśnie one stanowią pełne charakteru dopełnienie wnętrza, które bez nich byłoby za bardzo sterylne i bez wyrazu. Oczywiście to już kwestia indywidualnych upodobań, czy wprowadzimy pojedyncze, ale zdecydowane w kolorze lub formie akcenty, czy nasycimy nasze wnętrze wieloma elementami. Prezentowane poniżej maty z liści palmy oraz maty wełniane znajdziecie w naszej ofercie, w bardzo bogatym wyborze wzorów i kolorów.
Fot. Studio Forma/stylsrodziemnomorski.pl
Fot. Studio Forma/stylsrodziemnomorski.pl
Ceramika grecka i szkło artystyczne
Morze i niebo Grecji to nieskończone odcienie koloru niebieskiego, od kobaltu i szafiru do turkusu. Do wnętrz możemy łatwo wprowadzić te odcienie poprzez zastosowanie szklanych dekoracji – witraży, butli i wazonów, a także elementów rzeźbiarskich. Szkło w odcieniach błękitu w słońcu będzie cudownie przesączać światło słoneczne, dając we wnętrzu poczucie chłodu i lekkości. Najbardziej znanym wyrobem ceramicznym kojarzonym z Grecją jest amfora. Każdy na pewno zna jej charakterystyczny kształt - mocno zwężający się ku dołowi. Amfory były w czasach starożytnych wykorzystywane jako pojemniki do magazynowania podstawowych artykułów spożywczych: zarówno sypkich, jak zboża, jak i płynów -oliwy i wina. Amfory z podstawą umożliwiającą ich postawienie na równej powierzchni wykorzystywane są często jako wazony. Mogą być one pozbawione zdobień, wykonane z gliny, lub pokryte nawiązującymi do antycznych grafikami, przedstawiającymi sceny sportowe, z życia bogów i codzienne ludzkie aktywności. Ceramika ta jest wytwarzana współcześnie jako repliki starożytnej, w kolorach: czerni, terakoty i beżu. tradycyjnych kolorach: czerni, terakoty i beżu.
Fot. Evgenia Stergioula/Unsplash
W naszym sklepie nie oferujemy ceramiki, ale inne dodatki – jak dekoracyjne talerze z liści palmy i maty z wełny doskonale współgrają z ceramiką, tworząc dopełnienie i tło w odpowiedniej kolorystyce.
Fot. Studio Forma/stylsrodziemnomorski.pl
Wysokiej jakości meble drewniane
W starożytnej Grecji nawet zamożne domy nie były zatłoczone nadmiarem wyposażenia. Starano się zachować umiar i raczej wyeksponować kilka pięknie wykonanych mebli z drewna. Idąc tym tropem powinniśmy postawić na doskonałej jakości, artystycznie wykonane meble, które są ponadczasowe i będą nam służyły przez lata, bez względu na stylistykę wnętrza.
Fot. Studio Forma/stylsrodziemnomorski.pl
Ceramiczne płytki i mozaiki na ścianach i podłogach
Mozaiki były znane już w starożytnej Grecji. Zazwyczaj przedstawiały wyprawy wojenne lub sceny z życia bogów. Stosowano je zarówno jako motywy na ścianach, jak i podłogach. Często odznaczały się wyrazistymi, żywymi kolorami i doskonale dopracowanymi detalami. Aby wprowadzić ten element do naszego domu lub mieszkania, można zastosować niewielkie elementy z mozaiki w łazience, kuchni lub hallu. Mozaiki także świetnie prezentują się na tarasie lub w ogrodzie, szczególnie na posadzce tarasu lub np. jako obramienie wodotrysku. Ceramiczne płytki są stosowane współcześnie bardzo szeroko także w Polsce. Aby jednak uzyskać efekt nawiązujący do stylistyki greckiej, można byłoby zastosować fragmenty mozaiki w odcieniach błękitu w połączeniu z białymi lub bardzo jasnymi odcieniami piaskowymi pozostałych płytek. W pomieszczeniach takich, jak hall, kuchnia czy łazienka, także w postaci meandrowych szlaków na podłodze lub nawiązujących do antycznych wzorów mozaik na ścianie.
Fot. Christa Grover/Pexels
Kamienne posadzki
Posadzki kamienne, tak jak i ceramiczne lub z klinkieru, doskonale sprawdzają się w gorącym greckim klimacie. Szybko odprowadzają ciepło i zapewniają wrażenie chłodu. Naturalny kamień jest wykorzystywany w greckich wnętrzach na wiele sposobów – także, jak wspomniano wyżej – w postaci rzeźb, popiersi lub mozaik. Najczęściej wykorzystywanym w Grecji rodzajem kamienia jest marmur i wapień. Kamienie te są dostępny także w Polsce, oferowane przez liczne prywatne składy. Tynki strukturalne i freski Tynk o wyraźnej fakturze jest kolejnym, często stosowanym w greckich wnętrzach, materiałem wykończeniowym. W bogatych domach starożytnej Grecji ściany zdobiono także freskami – pełnymi kolorów scenami rodzajowymi. Tego typu zdobienia ścian raczej nie sprawdzą się we współczesnych domach lub mieszkaniach, możemy natomiast zastosować malarstwo o tematyce greckiej, aby przywołać atmosferę tego pięknego kraju.
Fot. pixabay/Pexels
Taras lub patio
Tak, jak we wszystkich domach w stylu śródziemnomorskim, także w greckich zewnętrzny, obszerny taras jest bardzo ważnym miejscem. To w zasadzie przedłużenie na zewnątrz powierzchni wewnętrznej domu, tutaj toczy się życie rodzinne i towarzyskie przez całą ciepłą część roku. Dlatego też powierzchnia patio musi być dość spora, aby pomieścić duży stół z sofą, fotele, terakotowe donice z roślinami, a także niejednokrotnie – miejsce do grillowania, gotowania i kominek. Poza dużymi glinianymi donicami i amforami z lawendą, tymiankiem, rozmarynem, oleandrem czy geranium, możemy wzbogacić tą przestrzeń także o typowo „wnętrzarskie” elementy urządzenia, jak rzeźby czy kolumny. Meble na tarasie powinny być wytrzymałe i z rustykalnych materiałów, jak żeliwo i drewno. Często miejsca do siedzenia są wymurowywane i wygładzane białym cementem. Takie rozwiązanie sprawdza się bardzo dobrze, ponieważ przy gorącej pogodzie siedzisko jest przyjemnie nagrzane, a pod plecy można podłożyć poduszki.
Fot. Maria Orlova/Pexels
Fot. Studio Forma/stylsrodziemnomorski.pl