100,0% kupujących poleca tego sprzedawcę

Polecam32Nie polecam0

Zgodność z opisem
5
Koszt wysyłki
Obsługa kupującego
5

    |    ZWROT DO 14 DNI     |    

Styl śródziemnomorski - greckie inspiracje do wnętrz

Styl śródziemnomorski: Grecja

Styl śródziemnomorski cieszy się na świecie niesłabnącą popularnością wśród projektantów wnętrz i użytkowników. Jeśli mówimy o stylu śródziemnomorskim w aranżacji mieszkań i domów, mamy na myśli przede wszystkim przykłady z krajów południowej Europy, położonych nad Morzem Śródziemnym – Grecji, Włoch, Południowej Francji i Hiszpanii. Musimy jednak pamiętać, że basen śródziemnomorski otoczony jest przez 21 krajów, leżących nie tylko w południowej Europie, ale też w Północnej Afryce i Azji Mniejszej. Wpływy stylu śródziemnomorskiego spotkamy zarówno w Turcji, Izraelu, jak i krajach Maghrebu: Maroku, Algierii i Tunezji. Portugalia co prawda nie leży nad Morzem Śródziemnym, jednak także w tym kraju spotkamy wnętrza o cechach omawianego stylu. Wynika to z wielowiekowych związków krajów położonych w tym regionie, wymiany myśli i przepływu inspiracji, bazujących na wspólnym odniesieniu do klimatu, cech środowiska przyrodniczego i bliskości Morza Śródziemnego.

Pomimo to, że styl śródziemnomorski wyróżniają liczne cechy wspólne, każdy z wymienionych krajów wytworzył odrębne jego wariacje, w oparciu o lokalną tożsamość kulturową. Co więcej, nawet w ramach jednego kraju spotykamy różne odmiany tego stylu. Wędrówkę po wnętrzach w stylu śródziemnomorskim rozpoczniemy od kolebki kultury europejskiej – Grecji. W kolejnych wpisach przedstawię: Włochy, Południową Francję, Hiszpanię i Portugalię, potem Turcję i kraje Maghrebu. Jak wspomniałam wyżej, krajów leżących w basenie Morza Śródziemnego jest znacznie więcej, jednakże właśnie te wymienione wykształciły najbardziej oryginalne cechy stylistyczne. Każdemu z krajów poświęcone zostaną dwa artykuły blogu, przedstawiające rys historyczny rozwoju stylu śródziemnomorskiego w danym regionie, jego charakterystyczne, wyróżniające cechy oraz wskazówki, jak możemy uzyskać pożądany efekt stylistyczny w naszym domu lub mieszkaniu.

Fot. Heloisa Vecchio/Pexels

Fot. Heloisa Vecchio/Pexels

Grecja kojarzy nam się przede wszystkim z bogactwem dziedzictwa kulturowego, pięknymi, piaszczystymi plażami, lazurowym morzem i gajami oliwnymi. Wiele osób z przyjemnością wraca do wakacyjnych wspomnień: sławnych na świecie zabytków, cudownych widoków morza, a także ciepłych wieczorów spędzonych w malowniczych tawernach przy greckim winie. Aby przywołać te miłe chwile i zaprosić styl grecki do naszych wnętrz, można zastosować wiele rozwiązań i materiałów. Skupimy się przede wszystkim na tych, które nie wymagają bardzo daleko idących i kosztownych zmian we wnętrzu, a jednocześnie przyniosą interesujący nas efekt za pomocą niewielkiego odświeżenia oraz wprowadzenia odpowiednich dodatków.

Fot. Catia Matos/Pexels

 

Bielone, rustykalne ściany w greckim wystroju wnętrz

Jedną z głównych charakterystycznych cech stylu śródziemnomorskiego są surowo wykończone ściany. W Grecji często można spotkać ściany z cegły lub kamienia, te pierwsze jedynie bielone, nie tynkowane. Jak zastosować takie rozwiązanie w naszych domach lub mieszkaniach, aby nie ponosić kosztu bardzo dużego remontu? Można przywołać wrażenie surowych, greckich bielonych ceglanych lub kamiennych ścian poprzez zastosowanie fragmentów ścian z pomalowanej na biało cegły lub okładziny kamiennej. Dobrym rozwiązaniem jest także wprowadzenie któregoś z wymienionych materiałów jako okładziny kominka.

 

Fot. Furkanf Demir/Pexels

 

Typowo grecka paleta kolorystyczna – błękity i biel

Kolory kojarzące się nam z wystrojem w stylu greckim to różnorodne odcienie błękitu oraz biel. Barwy te odzwierciedlają energię wody i olśniewającej bieli piaszczystych plaż. Są one obecne w kolorystyce popularnych w Grecji zasłon, chodników, narzut na meble i innych przedmiotów do dekoracji domu. Na wyspach greckich także zewnętrzne ściany domów, dachy, drzwi, ościeżnice drzwi, a nawet schody – są malowane w kolorze białym i różnych odcieniach koloru niebieskiego.

We wnętrzu najłatwiejszym sposobem na wprowadzenie tej paletybarw jest zastosowanie tkanin: ułożenie płasko tkanych dywanów w biało-niebieskie geometryczne wzory, białej i niebieskiej pościeli, narzut i dekoracyjnych poduszek.

 

Fot. Jimmy Teoh/Pexels

We wnętrzu najłatwiejszym sposobem na wprowadzenie tej palety barw jest zastosowanie tkanin: ułożenie płasko tkanych dywanów w biało-niebieskie geometryczne wzory, białej i niebieskiej pościeli, narzut i dekoracyjnych poduszek.

 

Fot. Studio Forma/stylsrodziemnomorski.pl

 

Grecki wystrój wnętrza: drzewko oliwne

Śródziemnomorski nastrój we wnętrzach pomogą nam stworzyć także rośliny. Z Grecją kojarzą się przede wszystkim drzewka oliwne. To, czy możemy je hodować na zewnątrz, czy tylko w donicach wewnątrz domu, zależy oczywiście od naszego klimatu. W Polsce najcieplejszą strefą kraju jest jego południowo-zachodnia część, gdzie na stokach Wzgórz Trzebnickich na północ od Wrocławia jest hodowana winorośl, a na południe od miasta udają się brzoskwinie i morele. Niemniej jednak, w każdej z części Polski zdarzają się duże mrozy i dłużej zalegający śnieg, w związku z tym kupując ciepłolubne, egzotyczne rośliny, w tym oliwki, należy się upewnić co do ich odporności na zimno. Na pewno będą one bezpieczne w naszych ogrzewanych domowych wnętrzach, umieszczone w pięknych ceramicznych donicach lub plecionych osłonkach donic lub wazach.

 

Fot. Follow the Flow Studio dla Lilla Home

 

Greckie motywy dekoracyjne

Architektura i sztuka starożytnej Grecji wytworzyły wiele wzorców, form i motywów dekoracyjnych, które przez późniejsze wieki były cytowane i interpretowane w kulturze europejskiej. Taką graficzną formą jest niewątpliwie tzw. klucz grecki i meander, dekoracyjne wzory, które stosowane na tkaninach, posadzkach z ceramiki i kamienia, ścianach, meblach, tkaninach dekoracyjnych i innych ozdobach do domu. Kolejne bardzo znane elementy zdobnicze wywodzące się z Grecji to kolumny w porządku doryckim, jońskim lub korynckim. Wprowadzimy je do wnętrza najłatwiej w postaci postumentów pod kwiaty, rzeźby oraz różnego rodzaju ozdób lub obrazów. Kolumnowe motywy mogą flankować otwór kominka.

 

 Fot. Joah Lewis/Pexels

 

Greckie dodatki do domu

Zasłony w stylu greckim powinny być lekkie, półprzejrzyste, zwiewne i bez ozdób. Można użyć w tym celu muślinu, jedwabiu lub batystu w jasnych odcieniach bieli, beżu i kremu. Jeśli chcemy jednak uchronić się przed zbyt dużą ilością słońca i ciepła w gorące letnie dni, można zrezygnować z zasłon, a zastosować wewnętrzne żaluzje. Jeśli chodzi o tkaniny pościelowe, należy przypomnieć o bardzo popularnym w Grecji, chociaż pochodzącym z Bizancjum, adamaszku. Tkanina ta powstaje z nici satynowanych bawełnianych o różnym stopniu połysku, najczęściej dwukolorowym. Obecnie tkanina ta też jest modna i dostępna, w związku z czym łatwo wprowadzić do domu grecki akcent w postaci biało-niebieskiej narzuty lub pościeli z adamaszku.

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl