Jesień meteorologiczna przyszła w tym roku już w pierwszym dniu września, nagle odcinając nas od letnich upałów i nastrojów. Zanim jeszcze nastały krótsze dni i szybciej nadchodzące wieczory, już spadły temperatury w dzień i w nocy, a deszcz bardziej zachęcił nas do pozostania w domu. Wieczory zaczęły nieco dokuczać chłodem, nęcąc do ukrycia się pod kocem z kubkiem gorącej kawy czy herbaty.
Dodatkową zachętą do stworzenia atmosfery ciepła i przytulności w domu na nadchodzącą jesienną oraz zimową porę, stała się też bardzo ważna aktualnie potrzeba oszczędzania energii, w tym tej potrzebnej do ogrzewania naszych mieszkań i domów. Dzisiaj zatem postaramy się Wam podpowiedzieć, jak uzyskać przytulny nastrój i zarazem komfort cieplny w Waszym najbliższym otoczeniu.
Realna temperatura we wnętrzu - „ciepłe” materiały w domu
Jak zapewne wszyscy zdajemy sobie sprawę, część rzeczy w domu jest w dotyku zimna – jak ceramika, metale czy kamień, a część – ciepła, na przykład tkaniny, drewno czy naturalne włókna. Wiąże się to z fizycznymi właściwościami tych materiałów, czyli wyższym lub niższym współczynnikiem przenikania ciepła. Przekładając to na język potoczny – materiały o niskim współczynniku są dobrymi izolatorami, czyli słabo odprowadzają ciepło, a te o wysokim – szybko je przewodzą.
Dlatego z nadejściem pierwszych jesiennych chłodów warto sobie przypomnieć o wełnianych dywanach lub kilimach ręcznie tkanych, które znacznie poprawią realną temperaturę we wnętrzu, a zarazem dodadzą niesamowity efekt wizualny i estetyczny. Także w przypadku ogrzewania podłogowego, które daje poczucie ciepłej podłogi nawet przy posadzkach z ceramiki czy kamienia, gęsto tkany, miękki dywan doskonale poprawi nasz komfort wypoczynku.
Wełniane dywany i kilimy ręcznie tkane w strefie wypoczynkowej
Ręcznie tkany dywan lub kilim z najwyższej jakości wełny nowozelandzkiej jest przysłowiowym strzałem w „10” jeśli chodzi o obie wymienione wyżej zalety. Wełniana, gruba, zwarta okrywa podłogi w postaci dywanu ręcznie tkanego zapewni doskonałą izolację dla naszych stóp, dlatego warto położyć dywan w miejscach w salonie, gdzie często spędzamy czas. Przede wszystkim w strefie wypoczynkowej, zazwyczaj z sofą i fotelami oraz stolikiem kawowym, gdzie spędzamy sporo czasu na czytaniu prasy, książek, rodzinnych popołudniach i wieczorach przy telewizorze lub spotkaniach ze znajomymi. Kolejnym takim miejscem jest tzw. kącik kawowy, który czasem jest zlokalizowany w pobliżu strefy biblioteki lub przy kominku. W przypadku posiadania otwartego kominka opalanego tradycyjnie, należy pamiętać o bezpiecznej odległości dywanu lub kilimu od paleniska.
Dywan lub kilim w jadalni albo na ścianie?
W wielu domach lub mieszkaniach strefa jadalna jest częścią salonu lub stanowi łącznik pomiędzy pokojem dziennym a kuchnią. W stylu śródziemnomorskim, a także w rozwiązaniach klasycznych wnętrz, często obserwujemy ustawienie stołu jadalnego wraz z krzesłami właśnie na tradycyjnie tkanym ręcznie dywanie. Takie rozwiązanie dodaje wnętrzu nie tylko przytulności, ale też na klasy i elegancji.
Mało popularnym w Polsce rozwiązaniem jest zastosowanie dywanu lub kilimu, a także innego rodzaju tkanin ozdobnych, jako dekoracji ścian. Pamiętajmy, że także na ścianie tkanina wełniana, bawełniana lub jedwabna doda oryginalności i zarazem przytulności wnętrzu, nie tylko w salonie, ale też w jadalni, sypialni czy hallu.
Inne dodające przytulności i ciepła dekoracje
Ciepła we wnętrzu dodadzą także inne dekoracje „zatrzymujące” emitowane w domu ciepło – nasze własne oraz wytwarzane w trakcie różnego rodzaju prac domowych. W naszym sklepie znajdziecie mnóstwo wyjątkowych, ręcznie wykonanych artykułów dekoracyjnych i użytkowych z naturalnych materiałów. Są to poszewki kilimowe ręcznie tkane z wełny, bawełny i włókien konopnych – z Anatolii, a także poszewki ręcznie wyszywane jedwabiem na jedwabiu lub bawełnie tzw. Suzani – z Uzbekistanu. Łatwo sobie wyobrazić, jak przytulnie będziemy w stanie sobie „umościć” takimi poduszkami miejsce do czytania lub oglądania na sofie lub fotelu w salonie!
Trwałość, jakość i estetyka – życie w duchu ‘zero waste’
Dlaczego proponujemy dywany ręcznie tkane z wełny i kilimy ręcznie tkane z wełny? Ponieważ mają one w wypadku ręcznego wyrobu wyjątkową trwałość – mówi się, że jest to inwestycja na pokolenia. Oczywiście ma to znaczenie nie tylko sentymentalne, jako rodzinny zasób przekazywany kolejnym generacjom, ale także bardzo obecnie ważny aspekt ekologicznej produkcji oraz ograniczenia konsumpcji produktów niskiej jakości, produkowanych masowo i szybko wyrzucanych.
Kupno takiego dywanu lub kilimu zapewni nam zatem nie tylko przytulną atmosferę w salonie, ale też satysfakcję estetyczną oraz wynikającą z życia w duchu „zero waste”.
Tą samą cechę mają też ręcznie wyszywane poszewki Suzani oraz ręcznie tkane kilimowe poszewki z Anatolii. Są one wytwarzane ręcznie, praktycznie bez odpadów, ponieważ wykorzystywany jest każdy, nawet malutki skrawek tkanin oraz nici. Są też bardzo trwałe, a jednocześnie ich estetyka jest ponadczasowa. Kupując je, mamy pewność, że inwestujemy nie w przelotny trend, który się znudzi w szybkim czasie, ale jakość i urodę, która podziwiana jest na całym świecie od wieków. W ten sposób wspieramy też wytwarzających te piękne wyroby artystów i rzemieślników, którzy niejednokrotnie są ostatnimi znającymi tradycyjne technologie i metody. Młode pokolenie niechętnie poświęca czas na naukę żmudnych prac rękodzielniczych, obawiając się też, że ręcznie wytwarzane wyroby będą zagrożone przez konkurencję taniej, masowej produkcji.
Wyroby dekoracyjne z liści palmy do przytulnego salonu
Wiele osób, nie tylko wielbiciele stylu boho, docenia walory wyrobów wiklinowych. Najczęściej u nas spotykanym materiałem do tworzenia tego rodzaju produktów jest właśnie wiklina, czyli młode gałązki różnych gatunków wierzb. Jest to jak najbardziej lokalny, tradycyjny dla naszego kraju materiał, a kosze i inne artykuły wyrabiane z wikliny od lat podbijają także rynki innych krajów. W ostatnich latach oswoiliśmy się też z dostępnymi w sieciach handlowych produktami z trawy morskiej, liści bananowca czy pędów bambusa. Do tej pory natomiast na polskim rynku brakowało wyrobów, których my jesteśmy bezpośrednim importerem, a mianowicie koszy, misek, wazonów, osłonek donic i mat na stoły, wykonywanych z liści palmy.
Te wyroby także pomogą nam upiększyć salon, wprowadzając zarazem przytulną atmosferę, dzięki pięknym ręcznie wyplatanym wzorom. Materiały typu wiklinowego od zawsze kojarzą się z domową atmosferą i rodzinnym klimatem.
Wyrobom z liści palmy poświęcimy odrębny, kolejny artykuł naszego bloga, ponieważ temat jest bardzo szeroki, a zupełnie nieznany w Polsce.
Zapraszamy do czytania kolejnych wpisów na naszej stronie w zakładce BLOG :)